PORADY
ARTROSKOPOWE LECZENIE NIESTABILNOŚCI BARKU WROCŁAW
Nawracające zwichnięcia stawu ramiennego oraz uczucie niepewności wtym stawie określane jest niestabilnością.
Dochodzi do niej najczęściej w wyniku urazu i im młodszy jest wiek pacjenta w czasie pierwszego epizodu zwichnięcia tym większe jest prawdopodobieństwo do jej wystąpienia.
U części pacjentów obserwuje się niestabilność związaną z nadmierną wiotkością tkanki łącznej i z reguły pacjenci ci nie wymagają leczenia operacyjnego.
Wśród objawów niestabilności wyróżniamy :
- obawa przed wykonaniem pewnych ruchów związana z ryzykiem zwichnięcia
- nawracające zwichnięcia,
- ból podczas wykonywania ruchów
- przeskakiwanie w stawie
Rozpoznanie opiera się na wywiadzie , badaniu przedmiotowym oraz badaniach obrazowych ( USG oraz Rezonans Magnetyczny – rezonans w szczególności z kontrastem dostawowym jest najczulszym badaniem służącym do zobrazowania uszkodzonych struktur wewnątrz stawowych )
Leczenie nieoperacyjne – polega na rehabilitacji i wskazane jest głownie dla pacjentów u których niestabilność nie jest następstwem urazu . Przy pierwszym epizodzie zwichnięcia i niewielkich uszkodzeniach struktur stawowych może również mieć zastosowanie u pacjentów po urazach.
Niestabilność stawu barkowego, niestabilność barku
Leczenie operacyjne – celem leczenia operacyjnego jest naprawa uszkodzonych w trakcie urazu struktur wewnątrzstawowych , najczęściej obrąbka stawowego , który stanowi element poszerzający panewkę stawu ramiennego oraz dzięki licznym receptorem jest nieocenionym stabilizatorem na podłożu prioproceptywnym.
Zabieg w większości przypadków wykonujemy artroskopowo .
W trakcie zabiegu obrąbek jest ponownie stabilizowany do panewki kostnej
( używamy w naszej praktyce głównie implantów nitkowych , które powodują najmniejsze szkody kostne w razie niepowodzenia ).
Zdarza się , że obrąbek stawowy ulega całkowitemu uszkodzeniu , nie przekreśla to jednak szans na skuteczne leczenia artroskopowe – może wykonać wtedy rekonstrukcję obrąbka np. z użyciem więzadła obrąbkowo-ramiennego i torebki stawowej.
Wykonujemy również częściową tenodezę ścięgna mięśnia podłopatkowego celem zwiększenia stabilności barku oraz remplisage – czyli wypełnienie ubytku w głowie kości ramiennej powstałego w wyniku wielokrotnych zwichnięć przy pomocy torebki stawowej przytwierdzanej do ubytku przy pomocy kotwic